A tájvédelmi körzet területe Zirctől nyugatra, a Bakonykoppány, Farkasgyepű, Pénzesgyőr által határolt vonalig terjed.
1991-ben került védelem alá Dunántúli középhegység ezen, jellegzetes bükkös erdőkkel borított gyönyörű területe. Az oltalmat a terület viszonylagos érintetlensége és erdeinek (84% az egész kiterjedésből) szinte teljes mértékű eredetisége támasztotta alá.
A terület több szempontból is kiemelkedő, biológiailag rendkívül sokszínű, patakvölgyei háborítatlanok, és geológiai értékei is kiemelkedőek.
Területén mintegy 30 barlang található, a legkiemelkedőbbek közülük Odvaskő, Ördöglik, illetve a Kis-és Nagy-Pénzlik barlang.
A védett erdők nagy részét gyertyános-bükkösök alkotják.
A legmagasabb területek bükkösei magashegységi jellegűek, itt hegyi szillel, magaskőrissel és hegyi juharral találkozhatunk.
A Bakonyban a páratelt klímában megfigyelhetünk holdviolákat, gímpáfrányokat és havasi turbolyákat is.
Érdekességek a növényvilágból! A bükkösök télen is zöld cserjéje az atlantikus babérboroszlán. Erről lett elnevezve az erdők területén található, 1994-ben kialakított Boroszlán tanösvényt, ami 8 megállóhelyen mutatja be a Magas-Bakony jellegzetes növény-és állatvilágát, valamint geológiai jellemzőit.
Egy kis foltban, nagyon csekély számban megtalálható a tájvédelmi körzet területén, a Magyarországon csak itt előforduló rozsnokképű árvalányhaj is.
A területen nemcsak a növény, de az állatvilág is érdekes, ehhez az erdőtípushoz tartozik ugyanis egy jellegzetes fészkelő madár, a fehérhátú fakopáncs valamint találkozhatunk az igen ritkán látható fekete gólyával is. A madárvilág kedvelőinek ez egy igen ritka és különleges alkalom megfigyelni ezeket a fajokat.
A madárfajok mellet a havasi cincért, alpesi gőtét és a Bakonyban egyedülálló módon a Vörös János-Séd patakjában kövi rákot is láthatunk.
Reméljük kedvet kaptál egy kis kalandozáshoz a parkban és ellátogatsz oda.
Kellemest időtöltést a Bakonyban!