Mi is az a Via Ferrata?
Szabadidősport! 🙂 A sziklamászás egyszerűbb, biztonságosabb módja. Fixen beszerelt fém kábelek, létrák, hidak és lépcsőfokok segítik a haladást.
Milyen felszerelés szükséges a mászáshoz?
A Via Ferratához speciális felszerelés szükséges. Ennek alapja a klasszikus hegymászó felszerelés. Legalapvetőbb funkciója, hogy a mászás közben esetlegesen bekövetkező esésektől megóvja használóját, illetve csökkentse a mászó testét ért terhelést.
Fontos, hogy jó minőségű és megfelelően karbantartott eszközöket használjunk, hiszen a saját biztonságunk múlik rajtuk. A legfontosabb eszköz a ferratázó felszerelésében a via ferrata szett vagy kantár. A szett három fő részből áll: fékből, karabinerekből és hevederből vagy kötélből.
–Fék
Függőleges fal esetén eséskor hatalmas erők lépnek fel, ezek a testünket is érik. Ezen hatalmas erők csökkentése a fék feladata. A fék lassítja az esést, energiát nyel el, csökkenti a testet érő hatásokat.
–Karabiner
Automatikusan záródnak, nagy nyílásúak, megkönnyítik a ki-és beakasztást a drótkötélbe.
-Heveder vagy Kötél
A karabinert és a fékeket köti össze.
–Beülő
A derék és a comb által közrefogott heveder. Ehhez kapcsoljuk a felszerelés többi elemét, közvetlen kapocs a testünk és a biztonságot adó felszerelés között.
–Sisak
Nem csak mászáshoz ajánlott, már az odafelé vezető úton is érdemes felvenni, a sziklás környezetben gyakran előforduló apró, lehulló kövektől is véd.
–Kesztyű
Speciálisan a Via Ferrátázáshoz is kapható kesztyű, de egy biciklis kesztyű is megteszi. A kábelből kiálló drótszálaktól is megvédi a kezünket.
–Fejlámpa
Estig eltartó túra esetén, valamint barlangokban, alagutakban szükséges.
Hol találhatóak Via Ferrata útvonalak Cseszneken?
A Cseszneki vár aljában vezetnek az utak.
Milyen nehézségű Via Ferrata utak vannak Cseszneken?
Cseszneken összesen 5 db via ferrata útvonal található. Az első hármat (Ostromlók útja, Várpanoráma út, Tálos Zoltán Emlékút) a Csesznek És Környéke Egyesület úniós pályázatának keretein belül a Tatabányai Alpin Sportklub tagjai építették meg 2013-ban. 2015-ben, szintén pályázati forrásból még két útvonal épült (Futrinka Ucca, MZ/X).
1.Ostromlók útja
Nehézségi szint: C
Kinek ajánlott? –Kezdőknek ideális
Hossz: 150m
Szintemelkedés: 50m
Az első Magyarországi Via Ferrata.
Az út során az első 5 méter a legnagyobb kihívást tartogató rész, a „Selejtező” után kis emelkedéssel már könnyebben lehet haladni, a „Borostyán Haránt” után egy völgyet keresztező hídon áthaladva elérkezünk az „Első Felszökéshez”. Ezután a „Sima Táblák” nevű rész következik, ez szintén egy nehéz szakasznak számít, az itt kibontakozó mélység a kezdőknek sokszor problémát okoz. Ezután a „Csúcsdoboz” állomást elérve (itt csatlakozik be a Tálos Zoltán Emlékút) kell tovább haladni, hamarosan a „Csúcsgerinchez” érkezünk.
2.Várpanoráma út
Nehézségi szint: D –közepesen nehéz
Kinek ajánlott? –Némi gyakorlattal rendelkezők számára ideális
Hossz: 180m
Szintemelkedés. 55m
Az út elején rögön két nagyobb emelkedőt is meg kell másznunk, ezt követően egy könnyebb felfelé tartó mászás után a hosszú haránt elejére érünk. Ez eleinte nem nehéz terep, de egy idő után kifelé taszít az út, a végén egy kényelmetlen lefelé mászás során érünk el a „Nagy Fal” tetejére. Innen lefelé mászva hamarosan elérjük a „Kitett Gerincet”. Egy könnyed és rövid mászás után eljutunk a „Pihenőhelyre”. Érdemes megjegyezni, hogy ezután két ennél nehezebb rész következik, érdemes tehát kicsit ténylegesen megpihenni, illetve, aki úgy gondolja a balra lefelé tartó ösvényen el is hagyhatja az utat. Akik továbbhaladnak hamarosan kiérnek a fák koronája fölé, eléjük tárul a „Várpanoráma”. Ezután egy párkányra lépünk, ezen tudunk eljutni a „Pajzsig”. Itt nehezebb mozdulatsorok segítségével elérünk a „Csúcsdobozig”. Itt lehetőség nyílik egy kis pihenőre. Aki úgy érzi elég neki ennyi mászás, az itt is kiszállhat. Innen már csak 30 méter van hátra a végéig, de egy nehéz szakasz következik a „Trükkös Fal” elnevezés nem véletlen. Az út tetejéről csodás látvány nyílik az alattunk elterülő szurdokra és a felettünk magasodó Cseszneki várra.
3.Tálos Zoltán Emlékút
Nehézségi szint: E –extrém nehéz
Kinek ajánlott? Profiknak ideális
Hossz: 70m
Szintemelkedés: 45m
Ez elnevezés eredete: Tálos Zoltán vezetésével kezdtek el mászni az 1960-tól a Pannonhalmi Apátság diákjai a Sziklamászó Meredélyen, neki való tisztelgésül kapta ezt a nevet az egyik legnehezebb Ceszneki Via Ferrata útvonal.
A beszállás a pihenő felett található a Vároldalon lévő barlang mellett. Az út nehéz terepen visz, a „Áthajló Falon” haladunk, ami először csak nehezebb mozdulatokkal oldható meg, később elérünk egy pontot, itt megtörik és egyre lankásabbá válik. Itt egy rövid ideig sétálnunk kell, majd a „Csúcsdoboznál” becsatlakozunk az Ostromlók útjába, ami a már ismert módon vezet fel a célig.
4.Futrinka Ucca
Nehézségi szint: B –könnyű
Kinek ajánlott? –Gyermekeknek, kezdőknek ideális
Hossz: 100m
Szintemelkedés: 45m
A legkönnyebb Via Ferrata. Vietnámi híd, több lankásabb, kevés meredekebb rész. A legnehezebb az első pár méter, a barlang felett.
5.MZ/X
Nehézségi szint: E/F –nagyon nehéz
Kinek ajánlott? – Csak profiknak és nagyon edzett ferrátázóknak ajánlott!! – A Tálos Zoltán Emlékút teljesítése után érdemes kipróbálni!
Hossz:60m (a Várpanoráma út végéig 160m)
Szintemelkedés: 55m
A Várpanoráma út extrém nehéz változata, a harmadánál keresztezi, a felénél pedig becsatlakozik abba. Ennél az útnál érdemes váltócipőt hozni magunkkal, mert sáros cipőnk talpra nagyon csúszhat a nehéz részeken. A patakmeder után kezdődik az út. Elérünk a „Karos Áthajlás” alá. Itt egy fém lépés segítségével tudunk felkapaszkodni a”Sóhajok Hídjára”. Innen a „Sima Ügy” nevű rész jön, ami egy lépésszegény áthajló haránt. Miután ezen túljutottunk keresztezzük a Várpanoráma utat, majd a „Trónszék” állomás felé tartunk. Ezt leküzdve pár lépés után a Várpanoráma út pihenőhelyére jutunk, innen a továbbiakban a Várpanoráma út mentén haladunk a csúcs felé.
Az ábrák és a Via Ferrata útvonalak leírásának forrása: www.vasaltutak.hu