Bakonybél egy aprócska, ámde annál szebb és érdekesebb település, melynek ezer arca van. A következőkben azt szeretnénk bemutatni, hogy miért is kihagyhatatlan úti cél a település, ha a Bakonyban járunk, és mik azok a látványosságok, érdekességek, amiket nem érdemes elszalasztani.
A település látványosságai
Amennyire pici ez a település annyira sok és sokféle itt a látnivaló. A hagyományőrző és a legmodernebb is megfér itt egymás mellett, tökéletes harmóniában. Méretéből adódik az is, hogy ha csak nem vesszük a nyakunkba a természetet, akkor gyalogszerrel egy néhány párperces sétával bárhova eljuthatunk a kis községen belül. Ajánljuk egyébként mindenkinek, hogy a túrázást azért semmiképp se hagyja ki, ugyanis fantasztikus helyek kínálkoznak erre a célra a területen.
Erdők háza
A hajdani magházban erdészeti és természetvédelmi gyűjtemény kapott otthont. Az a két terület jól elkülönített módon, a földszinten és az emeleten külön-külön kerül bemutatásra. Alul a hegység föltörténeti múltjáról, kőzeteiről, ásványairól tájékozódhatunk, a felső szinten pedig a természetet munkájuk során felhasználók erdészek, vadászok, faműves mesterek tevékenységével ismerkedhetünk meg jobban.
Szent Mauríciusz Monostor
Ez a gyönyörű templom Bakonybél központi részén található, nagyon közel az Erdők házához. 1018-ban Szent István, Szent Günther tanácsára alapította pont itt ezen a vidéken. A Monostorban az építészeti és vallási értékek mellett gasztronómiai különlegességekkel is találkozhatunk, az itteni bencés szerzetesek ugyanis biokertjükben lekvárok, teák készítésével is foglalkoznak, illetve sörök és likőrök is készülnek itt.A szerzetesek alatt pontosabban 6 szerzetesre kell gondolni, ők alkotják az itteni közösséget, akik több tucat féle gyümölcsöt, gyógy- és fűszernövényt termesztenek és gyűjtenek Bakonybélben. Olyan érdekességekre bukkanhatunk itt, mint a medvehagymapüré és a somlekvár. Söröket tekintve a szerzetesek a Bors Serfőzdével együtt két gyógynövényes belga típusú, felső erjesztésű ale-t álmodtak meg, mely mostanra már forgalomba is került.
Pannon Csillagda
Ha Bakonybél, akkor meg kell említeni a Csillagdát is, ami szintén a község szívében található. Elsőre, talán meglepő lehet, hogy miért pont Bakonybélben botlunk egy csillagvizsgálóba? A válasz viszont egészen egyszerű, a település az itt mért nagyon alacsony fényszennyezési értékeknek köszönhetően bizonyult megfelelő helyszínnek a Csillagda számára. 2007-ben kezdte kidolgozni programját a Balaton-felvidéki Nemzeti park Igazgatósága, az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretein belül. Ma az intézmény egyébként Magyarországon az első számú csillagászati ismeretterjesztő centrum. Található itt csillagásztörténeti kiállítás, digitális planetárium, távcsőpark, 3D marsmozi (a Mars meghódításáról szóló 3D filmvetítés) és csillagászati és űrkutatás-történeti kiállítások is, bátran kijelenhetjük tehát, hogy rengeteg érdekes dologgal ismerkedhetünk meg itt, és biztosan, minden korosztály talál magának elfoglaltságot itt, így családdal is remek program lehet.
Trófea és kőzetbemutató
Ez eddig említett helyektől szintén nem messze a Pápai úton egy izgalmas kiállítást tekinthetünk meg. Több száz féle trófea, prém, agancs, szőrme szarv és kitömött állat várja az érdeklődőket. Emellett a kőzetkiállítást is megnézhetjük. Ha valaki még ezzel sem tudna betelni az ajándékboltban is bevásárolhat. itt pólók, párnák, fa eszközök, esztergált tárgyak mágnesek, térképek és még rengeteg érdekesség vár ránk.
Borostyán-kút
A település központjától nagyjából 1 km-re található Szentkút, vagy másik nevén Borostyán-kút, ami Szent Günther és Szent Gellért emlékét őrzi, akik Bakonybél és egész Magyarország történelmében jelentős szerepet töltöttek be. A legenda úgy tartja, hogy néhány évig mindketten remeteségben éltek. a hely közelében. A kút és környéke 2009 óta Veszprém megye hét természeti csodájához tartozik.
A másik 6 csoda a Cuha-völgy, a tihanyi Belső tó, az úrkúti védett geológiai feltárás, a veszprémi Benedek-hegy, Hegyesd és a szentbékállai kőtenger. A kezdeményezés egyébként az Egészség és Egység a Természettel Egyesület felhívására valósult meg, és majdnem száz a megyében található „csodára jelölt „ közül esett a választás végül erre a 7-re.
A Borostyán kút közelében a Borostyán-kúti tó nagyon népszerű az ide látogatók körében, nem is véletlenül, hiszen csodaszép látványt nyújt. A köré kihelyezett padokon kényelmesen megpihenhetünk, vagy csak élvezhetjük a természet nyújtotta nyugalom és szépség varázsát.
Ha kirándulni támadna kedvünk
Bakonybélen és környékén számtalan lehetőségünk nyílik a vadonban kalandozni, kirándulni, ez a terület fantasztikus természeti adottságokkal rendelkezik. Rengeteg forrásra, barlangra, turistaútra és emlékhelyre bukkanhatunk az erdőkben barangolva és ezek mind-mind említésre méltó múlttal és jelennel rendelkeznek. Most azonban nem sorolnánk fel mindent, csupán a teljesség igénye nélkül néhányat ezek közülük.
Bakonybél a „legek” vidéke.Itt található a Bakony legmagasabb pontja a Kőris hegy, amely 709 méteres magasságig emelkedik ki az azt körülvevő tájból, a hegyen lévő Vajda Péter kilátóból pedig még magasabbról tekinthetünk le az alattunk elterülő Bakonyra. Nem messze innen, délnyugtra megtalálhatjuk a Bakony legnagyobb forrását is, amely 4-5 méteres forrásátmérőjével büszkén viselheti is ezt a címet. Emellett a legmagasabb fával is errefele találkozhatunk, a fa mintegy 40 méteres magasságával már messziről is könnyen kiszúrható, hiszen magasan minden és mindenki fölött őrködik a bakonyi erdők felett.
Odvaskői-barlang
Az egyik legismertebb bakonyi barlang révén rengeteg turistaútvonal és vállalkozó szellemű utazó veszi körbe. Történelme nagyon régre nyúlik vissza, már egy 1037-re becsült alapítólevélben is megemlítésre kerül. Emellett kalandos események színtere is volt, például menekülő pogányoknak később pedig híres betyároknak is menedékül szolgá
Hubertlaki-tó
A Magas-bakonyi erdők mélyén lelhetünk rá a gyönyörű tóra. Nem messze tőle egy kis vadászház is megbújik a fák sűrűjében. Ez a múltban Esterházy-gróf vadászkastély volt, majd leégett és csupán a kis vadászház maradt meg a helyén. A tavat a helyiek csak „Gyilkos tóként” emlegetik. Ez elnevezés ez erdélyi Gyilkos tóból fakad, hiszen szembeötlő a hasonlóság a két tó között. Mindkettő különös ismertető jegye a sok a vízből kiálló az ég felé mutató titokzatos facsonk.
+1Nagy-pénzlik barlang
Nagyon közel az Odvaskői-barlanghoz lelhetünk rá erre a másik érdekes barlangra, ami nem csak a látványa miatt érdemelhette ki ezt a jelzőt, már a neve is felkelti az azt meghallók érdeklődését. Úgy hírlik, hogy a török időkben itt elrejtett kincsek után kapta ezt a nevet, ezeket azonban soha senki nem találta meg. A+1 jelzést azzal érdemelte ki, hogy területe fokozottan védett és 1997ben a rajta átfutó turistautak is lezárták, a barlang területe csak a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának engedélyével látogatható. Biztosak vagyunk benne, hogy megéri a fáradtságot ez idejutás, akinek tehát ez a nagy álma ne adja fel könnyen, a terület szépsége biztosan megéri az erőfeszítéseket.
Reméljük hasznos tippekkel tudtunk szolgálni, ha épp Bakonybélbe tervez látogatni, vagy kedvet kapott hozzá, akkor is, ha épp csak oldalunkra tévedt.
Kellemes időtöltést kívánunk Bakonybélben és környékén!