• Cím: 8420 Zirc, Kossuth Lajos u. 35-37.
    +36(20)-256-36 32

Bakonycentrum

  • Ajánlatok
    • Karácsonyi utalványok
  • Bemutatkozás
  • Étterem
    • Bakonyi Helyi Márka
  • Szállásaink
    • Szálláshelyek
    • Közösségi terek
    • Megközelítés
  • Esküvő
  • Osztálykirándulás, tábor
    • Osztálykirándulás a Bakonyban-Programötletek
  • Céges rendezvények, csapatépítők
  • Programok
    • Fűszerfeldolgozó üzem
    • Gyakornoki program
    • KISFALUDY PROGRAM
    • Galéria
    • Könyvbemutató
    • Sportesemények
  • Bakonyi Írások
  • Kapcsolat
  • Galéria
  • Foglalás

Bakonyi kirándulás – 3 őszi tipp

Bakonyi látnivalók

26 Sze
bakonyi kirándulás
Burok-völgy ősszel

Bakonyi kirándulás ősszel? Igen! 🙂

Szokták mondani, hogy a Bakonyi vidéke talán ilyenkor a legszebb! Ez nem véletlenül ragadt meg így mindenkiben, hiszen a gyönyörű természeti formák mellett az ilyenkor színpompás lombkoronák is káprázatosak.

Ha tehát azon gondolkozol, hogy most, mikor már alkalmas az időjárás egy kis túrázásra hova indulj, nem is kérdés-irány a Bakony!

A következőkben különböző túraútvonalakat, látnivalókat és kirándulásterveket mutatunk be, melyek között mindenki találhat kedvére valót. Ami közös bennük, hogy gyönyörű tájakon terülnek el, na és persze a Bakony!

Bakonyi Kirándulás – 1. Cuha-szurdok

Az egyik legszebb Magyarországi túraútvonal, ajánlott egy kellemes őzi bakonyi kirándulás helyszínének!

Érdekessége, hogy áthalad rajta a Bakonyvasút, ami sokak szerint országunk legszebb vonala. Veszprém-Bakonyszentlászló közötti vonala védettség alatt áll. Porva-Csesznek közötti része műszaki szempontból is kiemelkedő, ezen szakasz alatt három alagúton és két völgyhídon is áthalad a vonat a Cuha-völgyben.

Minden év április harmadik szombatján megrendezésre került a Cuha-völgyi vasút napja. Ilyenkor vezetett gyalogtúrák, különvonatok és kirakodóvásár várja az ide látogatókat.

A Cuha-szurdok, Porva-Csesznek vasútállomás és Vinye között húzódik a piros turistaútvonalon. Ez nem az egész túraútvonal, mert az Zircről indul, innen lehet a Cuha-patak útját követve elindulni.

A túra kezdete:Zirci vasútállomás

Ennek a másik oldalára kell átjutni, a focipálya mellett, majd ezt elhagyva jobbra fordulva már rá is térünk a piros jelzésű útra. A piros jelzés egy ideig Zircen halad, majd a városból kiérve beérünk az erdőbe, ahol nagyon hangulatos úton, a patak mellett haladunk tovább. Ahogy haladunk előre az erdő egyre-egyre sűrűbbé válik. Utunk során párszor a vasutat is megközelítjük, ettől az egyébként is izgalmas út még vadregényesebbé válik. Sokszor kell keresztezni a patakot, illetve egy-két kisebb viadukton is át kell haladni, emiatt nagyon kell figyelni, hogy éppen jön-e vonat.

Egy idő után elmegyünk a Porva-Csesznek vasútállomás mellett, majd kicsit továbbhaladva egy pihenőhelyhez érkezünk, itt érdemes megállni, pihenni egy kicsit, az út innen kicsit nehezebbé, izgalmasabbá válik.

Továbbindulunk, ez út levezet a szoros bejáratához. Itt több alkalommal is át kell majd kelni a Cuha-patakon. A szoros lentebbi részein már magas sziklafalakkal találkozunk, valamint a vasút viaduktjai is előtűnnek. Csodaszép látványt nyújtanak ezek az építmények, az erdő hatalmas fái között. A vasút műemlékvédelem alatt áll, így egy esetleges felújítás során is meg kell tartani ezen korhű formákat, kialakításokat.Ez nagyon jó hír mindenkinek! 🙂 Előre haladva elérkezünk a nagy viadukthoz is, ahova fel lehet sétálni. A kilátás remek innen, érdemes felkapaszkodni hozzá.

A turistaúton tovább haladva a Cuha-völgyi tanösvényhez is eljutunk, ahol kihelyezett táblákon ismerkedhetünk a táj jellegzetességeivel. Ezután továbbhaladva lassan elérkezik a turistaút vége. Itt egy tábla is jelzi, hogy tovább lehet menni a Kőpince forrás felé,akinek még van energiája érdemes ezt is megnézni.

Bakonyi Kirándulás – 2. Túra Bakonybélen

Bakonybél település Zirchez közel helyezkedik el, nagyjából 15 km-re található a várostól. A falucska egy gyönyörű völgykatlanban fekszik. Bakonybélen és az ezt övező erdős területeken rengeteget mindent lehet csinálni, mind kulturális, mind természeti látnivalók terén kiemelkedő a település, főleg méreteihez képest, Bakonybélen ugyanis nagyjából 1300-an laknak. Rengeteg barlang, források, csillagvizsgáló, múzeum és még sorolhatnánk. Mindenesetre Bakonybél mindenképp megér egy látogatást. Ez egy kicsit másfajta bakonyi kirándulás, mint a Cuha-völgyi túraútvonal volt. Itt nem csak a túrázás, hanem a kultúra, a gyönyörű természeti formák nagy hangsúlyt kapnak.

A falu központjában, a Tájházban az erdőművelés és famegmunkálás mesterségeivel ismerkedhetünk, a Bakonyi Erdők Házában pedig erdészeti és természetvédelmi gyűjteményeket tekinthetünk meg. A szintén a központban található Pannon Csillagda Magyarország első számú csillagászati ismeretterjesztő centruma. Itt csillagásztörténeti-és űrkutatás-történeti kiállításon vehetünk részt, a digitális planetáriumot tekinthetjük meg és számos egyéb izgalmas, a komplexum nyújtotta program közül válogathatunk.

A falu külső területén található a Borostyán vagy más nevén Szentkút. A kutat a Bakonybéli monostor alapító szentjeihez, Szent Günterhez és Szent Gellérthez kötik. A Borostyán-kút kápolnájának környéke 2009 óta a Veszprém megyei hét természeti csoda közé tartozik.

Bakonybél szinten külső területein, de pont a másik oldalon, mint Borostyán-kút megtalálhatjuk a híres Hubertlaki tavat. A tavat más néven Gyilkos tónak vagy Bakonyi Gyilkos tónak is szokták nevezni. Az elnevezés az erdélyi Gyilkos-tó nevére utal, hiszen hasonlóan erdélyi társához ennek is különös ismertető jegye a sok vízből kiálló az ég felé mutató facsonk. A tó egy mesterséges gát létrehozásával keletkezett és vize egyébként nagyon tiszta, többen állították, hogy különleges, a víz tisztaságára nagyon érzékeny állatfajokat is láttak benne.

Bakonyi Kirándulás – 3. Burok-völgy

A Burok völgy a Cuha-völgytől és Bakonybéltől eltérően nem a Magas-Bakonyban található, hanem Veszprém megye és Fejér megye határán, a Keleti-Bakonyban, a Tési-fennsík közepén. Ez is egy kellemes bakonyi kirándulás célpontja lehet azoknak, akik a Bakony ezen részére is szívesen ellátogatnak.

Zirctől körülbelül 40 perc alatt közelíthető meg. A terület 1995 óta védelem alatt áll, ami nem is csoda, hiszen ritka természeti jelenségek helyszíne, különleges-környezetétől eltérő klímával rendelkezik, elszigeteltsége miatt pedig rendkívül változatos állat-és növényvilág alakult ki itt.

Burok-völgy állat és növényvilága

A Burok völgyben két, egymástól teljesen eltérő klíma és az ezekre jellemző növénytársulás alakult ki, a szubmontán és a szubmediterrán. Kialakultak karszterdők, cserszömörcés bokorerdők és sziklagyepek, ezek még a jégkorszakok idejéből visszamaradt növényeket is rejtenek. A völgytalpon és völgyoldalakon, az alsóbb régiókban jellemző a hegyi juhar, a magas kőris és a fekete dió.  A völgyfenéken helyeként tömegesen jelenik meg a csalán, ez egy árulkodó jel, hogy a talaj nitrogénben gazdag. Jellemző növénye a medvehagyma, melynek mással összetéveszthetetlen, kellemes illata átjárja az egész völgyet. Érdekesség, hogy indulnak medvehagyma szedő túrák a völgyben. A medvehagyma a kellemes túra keretein belül szabadon gyűjthető, egyetlen dolgot kell betartani, az erdőtörvény által megszabott 2 kg-os mennyiségnél többet senki nem vihet magával.

Az állatvilág is igen érdekes és ritka fajokat vonultat fel. A fészkelő madárfajok közül kiemelkedő jelentőségűek a fokozottan védett ragadozó madarak. Összesen, több, mint 200 madárfaj figyelhető meg a területen, ezek nagy része itt is fészkel. Ritka bogárfajok is népes számban figyelhetőek meg. Védett emlőseink közül megtalálható itt a nyuszt és a vadmacska. Az odúlakó és a barlangi denevérfajok közül 10 fajta él itt, ebből 2 fokozottan védett.

Burok-völgy

A völgyben nagyon ritka és érdekes sziklaformákat is megfigyelhetünk. A völgy keletkezését illetően több elmélet is felmerült. Az általános nézet szerint folyóvízi erózió eredményeképp jött létre, egy másik kevésbé ismert elmélet szerint viszont hasadásos eredetű lehet a kialakulás. Ez utóbbi azt feltételezi, hogy a felemelkedő kőzetréteg felszíne megfeszült és eltörött, a törés pedig szétnyílt. Ezt az elméletet azonban cáfolják a kőzetek dőlési irányai. Akárhogyan is történt, a völgyet természeti értékei és érdekes formái miatt mindenképp érdemes meglátogatni.

Kellemes, élményekben dús bakonyi kirándulást kívánunk mindenkinek!

Olvasd el további kirándulástippjeinket is!


Kövess bennünket Facebookon további hasznos információkért:
https://www.facebook.com/BagolyvarFogado/

Bakonyi szálláshelyek
Bakonyi étterem
« Őszi programok a Bakonyban
Bakony látnivalók »

Foglalj helyet magadnak most

Bagolyvár Fogadó Zirc

Válogass az apartmanok, a sátrak és jurták között, és válaszd ki a számodra megfelelő szállást.

Foglalás

Bemutatkozás

Műemlékké avatott kiránduló­központ és szálláshely a Bakonyban. Gyermek, iskolai és felnőtt csoportoknak biztosítunk felejthetetlen élményt, igényes környezetben, elérhető áron.

Rólunk

Bakonyi írások

Bakonyi legenda – Haláp-hegy és a bakonyi szellemek

Veszprémi látnivalók, melyeket kár lenne kihagynod!

Őszi túra tippek – 5 hasznos tanács

  • Fűszerfeldolgozó üzem
  • Gyakornoki program
  • KISFALUDY PROGRAM
  • Megközelítés

© Bakonycentrum: Kirándulóközpont és szálláshely · 8420 Zirc, Kossuth Lajos u. 35-37. · Telefon: (+20) 256 3632 · Honlapkészítés: Prémium Honlap