A Burok-völgy Fejér és Veszprém megye határánál, a Keleti-Bakonyban, a Tési-fennsík közepén található, Zircről körülbelül 40 perc alatt közelíthető meg. Ez a természetvédelmi terület érdekes, ritka természeti jelenségek helyszíne, környezetétől eltérő klímája, elszigeteltsége rendkívül változatos növényeknek, állatoknak és felszíni formáknak ad otthont.
Érdekesség a völgy keletkezését illetően:
A völgyben nagyon ritka és érdekes sziklaformákat figyelhetnünk meg. Több elmélet is van a völgy kialakulását tekintően. Az általános nézet szerint folyóvízi erózió eredményeképp jött létre, egy másik kevésbé ismert elmélet szerint viszont hasadásos eredetű lehet a kialakulás. Ez utóbbi azt feltételezi, hogy a felemelkedő kőzetréteg felszíne megfeszült és eltörött, a törés pedig szétnyílt. Ezt az elméletet azonban cáfolják a kőzetek dőlési irányai. Akárhogyan is történt, a völgyet természeti értékei és érdekes formái miatt mindenképp érdemes meglátogatni.
Rengeteg barlang is található a Bakony ezen részén, eddig 42 darabot sikerült feltárni, ezek többnyire kisméretűek, közülük a legnagyobb a Ruska-zsomboly, melynek hossza 73 méter, mélysége pedig 21 méter.
Korábban már szó esett az érdekes növény és állatvilágról. Ezek kialakulása a különleges klimatikus viszonyoknak köszönhető. A Burok völgyben két, egymástól teljesen eltérő klíma és az ezekre jellemző növénytársulás alakult ki, a szubmontán és a szubmediterrán. A sajátos növényzet kialakulásában a dolomit is fontos szerepet játszott, hiszen ez a kőzettípus állandóan lefelé vándorol, így csak a szélsőséges körülményeket jól tűrő fajok maradhattak meg területén. Kialakultak karszterdők, cserszömörcés bokorerdők és sziklagyepek, ezek még a jégkorszakok idejéből visszamaradt növényeket is rejtenek. A völgytalpon és völgyoldalakon, az alsóbb régiókban jellemző a hegyi juhar, a magas kőris és a fekete dió. A völgyfenéken helyeként tömegesen jelenik meg a csalán, ez egy árulkodó jel, hogy a talaj nitrogénben gazdag. Jellemző növénye a medvehagyma, melynek mással összetéveszthetetlen, kellemes illata átjárja az egész völgyet. Érdekesség, hogy indulnak medvehagyma szedő túrák a völgyben. A medvehagyma a kellemes túra keretein belül szabadon gyűjthető, egyetlen dolgot kell betartani, az erdőtörvény által megszabott 2 kg-os mennyiségnél többet senki nem vihet magával.
Az állatvilág is igen érdekes és ritka fajokat vonultat fel. A fészkelő madárfajok közül kiemelkedő jelentőségűek a fokozottan védett ragadozó madarak. Összesen, több, mint 200 madárfaj figyelhető meg a területen, ezek nagy része itt is fészkel. Ritka bogárfajok is népes számban figyelhetőek meg. Védett emlőseink közül megtalálható itt a nyuszt és a vadmacska. Az odúlakó és a barlangi denevérfajok közül 10 fajta él itt, ebből 2 fokozottan védett.
A területet 1995-ben természetvédelmi területté nyilvánították, ez nem meglepő, hiszen roppantul érdekes felszíni formái, klímája és rengeteg védett faja által egy nagyon értékes és érdekes helynek mondható.