1.Ganna és Döbrönte
A kevésbé ismert látványosságok
Ganna község Veszprém megyében, a Pápai járásban. Zirctől kocsival nagyjából 45 percre található.
Gannát először 1117-ben említik, mint a közeli Bakonybél apátsághoz tartozó település. A kis falu a középkorban a szokásos sorsra jutott, a török elűztek innen mindenkit, majd eljött a kipusztulás ideje is. Az újratelepítés több mint 100 évet váratott magára. Mária Terézia 1748-ban az Esterházy családnak ajándékozta a területet, ezt követően a falu fokozatosan újra benépesült. Az Esterházyaknak ekkor három fő birtoka volt hazánkban: Tatán, Pápán és Csákváron. A család tagjai arra kérték Esterházy Károly püspököt, hogy építtessen Gannán egy templomot. Hosszas keresgélés után találták meg ezt a falut, előtte több tucat települést néztek végig, míg végül Gannára esett a választásuk, hiszen Ganna a Pápa–Tata–Csákvár-háromszög középpontjában fekszik.
A készíttetők külön kiemelték, hogy a helynek különlegesnek kell lennie. Ez sikerült is, a templom tényleg egyedi. Régen sokan a csodájára is jártak, hiszen akkoriban ilyen gyönyörű neoklasszicista épületet keveset lehetett látni.
Belül gyönyörű homokkőből megmunkált szobrokat láthatunk. A templom egyik érdekessége, hogy a belső padsorokat 1818-ban, tehát már 200 éve készítették el a mesterek és, azóta is a templomban vannak. A templom szerkezetét tűzön hajlított, gyantával átitatott gerendák alkotják.
Kiemelkedő még a szintén itt, az altemplomban található oltár, melyből összesen 2 van a világon, egy itt Gannán, a másik Dél-Olaszországban.
Az altemplomban az Esterházy család 52 tagja nyugszik. Az utolsó búcsúztatás 2016. augusztus 2.-án történt itt, ekkor került végső nyughelyére Esterházy Péter író. Az Esterházy család tagjainak különleges történetei vannak, most kettőt emelnénk ki közülük. Az első Esterházy Pál huszár főhadnagy, aki közel kétméteres testmagasságának köszönhette halálát. Az I. világháborúban harcoló grófnak hiába könyörögtek katonái, hogy húzza össze magát a lövészárokban. Esterházy erről hallani sem akart, mondván, egy gróf soha nem hajthat fejet az ellenség előtt. A halálát végzetes fejlövés okozta.
Nem messze tőle nyugszik Esterházy Miksa, aki 1875-ben megalapította a Magyar Atlétikai Klubot, a magyar sportélet egyik alapítójáról van tehát szó.
A templom utca felé eső része Táncsics Mihály mellszobrát láthatjuk. Táncsics Mihály az innen nem messze levő Ácsteszéren született, és itt Gannán volt segédtanító. Az 1820-as években idegenvezetőként is dolgozott itt, a templom akkori látogatóit ő vezette körbe.
A szomszédos falu, Döbrönte nem messze, alig negyedórányi járásra található Gannától. A két település felett egy domboldal húzódik, innen lenézve Gannáról és Döbröntéről is gyönyörű kilátás nyílik az alatta fekvő templomra.
Döbröntére is érdemes ellátogatni, a falu szép, rendezett, emellett, fölötte magasodik Szarvaskő vára, pontosabban az egykori vár falainak romjai.
A vár maradványainak nagy részét a föld mélye rejti. A felszínen lévő, az ég felé törő kőfalakat a XXI. század elején restaurálták.
A várat 1367-ben Himfy Benedek bán emeltette, aki Nagy Lajos király kedvelt hadvezére volt. A későbbiekben a Himfy családtól elkobozták a várat majd kalandos úton mégis visszakerült hozzájuk.
Az 1526-os mohácsi csata utáni belháborúk miatt vastag falú rondellával erősítették meg a várat.
A nem túl nagy létszámú védelemmel rendelkező vár pusztulását feltételezhetőleg a portyázó török csapatok okozták.
Ganna és Döbrönte remek Bakonyi programlehetőség, érdemes rászánni 1-2 napot
2.Bakony Expo
A Bakonyi ízek és kultúra kedvelőinek
Idén az 5. alkalommal várja látogatóit a Bakony Expo, a Bakonyi ízek vására. A helyszín: Veszprém Aréna. Időpont: November 9-11.
November 9-én, pénteken 14-19 óra között, november 10-én, szombaton 9-19 óra között, november 11-én, vasárnap pedig 9-18 óra között helyi termelők, vásározók és kézművesek kínálják portékáikat.
A Bakony Expo rendezvényei alatt a tájegységre jellemző gasztronómiai és népi kulturális hagyományokkal lehet megismerkedni.A vásáron Veszprém megyei és helyi őstermelők kínálják termékeiket. Az Expo kínálatából természetesen nem hiányozhat kiemelt nemzeti értékeink és hungarikumaink megismertetése, bemutatása sem.
A környékre jellemző ízvilág, értékes receptek, konyhai praktikák és kulináris finomságok a helyszínen kipróbálásra kerülnek, a színes kulturális és gyermekprogramok forgatagában be lehet nézni például Nagymama portájába.
A rendezvény céljai közt szerepel a Bakony vidék kulturális örökségének ápolása és továbbadása a programok sokszínűségén keresztül, az érdeklődőket néptáncbemutatók és népzenei koncertek szórakoztatják.
A Bakony Expo leírásának forrása :https://bakonyexpo.hu/