Kirándulás a Bakonyban, irány Zirc! Akár csoporttal érkezel, akár csak páran jöttök a Bakonycentrum mindenkinek kellemes szállást biztosít, Zirc központjában, minden látnivalóhoz közel, a túraútvonalaktól is gyalogos távolságra.
Milyen szálláslehetőségek vannak a Bakonycentrumban?
Kirándulás a Bakonyban! Miért éppen ide? Milyen látnivalók, kirándulóútvonalak vannak a környéken?
Látnivalók Zircen
-Zirci Ciszterci Apátság
Az Apátság az 1098-ban alapított Ciszterci rend magyarországi központja. A templomot a török időkben elpusztították, majd később a barokk időkben újraépítették. Érdekessége, hogy minden oszlopa fából készült, mégis mind gyönyörűen megmunkált márványfelületnek tűnik, ez sokat elárul a korabeli mesterek precizitásáról és tehetségéről. A legtöbb szinte mindenhol díszítéssel ellátott barokk templomtól ez nagyban eltér, csak néhol láthatóak dekorációk. A templom különös, meghitt atmoszféráját, harmóniáját talán pont az egyszerű és a díszített felületek váltakozása adja. Az Apátság rendkívül sok látnivalót és érdekességet tartogat az ide érkezők számára. Itt található a Reguly Antal Műemlék Könyvtár, amely egy 65 ezer kötetet számláló gyűjtemény. Az 1972-ben alakult Bakonyi Természettudományi Múzeum is a Monostorban kapott helyet.
-Zirci Ciszterci Arborétum
A park területén leginkább a Bakonyra jellemező őshonos örökzöld és lombhullató cserjék, virágok és sziklakerti növények találhatóak.
Érdekesség, hogy található itt egy több, mint 400 éves kocsányos tölgy is, a terület legrégebbi fája. Ez az egyike az eredeti faállományból megmaradt egyedeknek, amelyek sikerült az 1753-as erdőirtást valamilyen módon megúszniuk. Ezt a fát egyébként jelölték az év fája díjra is
-Magyar Természettudományi Múzeum Bakonyi Természettudományi Múzeuma
Az 1972-ben alakult Bakonyi Természettudományi Múzeum is a monostorban kapott helyet.
A Múzeum sokrétű gyűjteményét geológiai, botanikai, gerinctelen zoológiai és gerinces gyűjtemény alkotja.
-Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház
A Múzeum változatos állandó és időszakos kiállításoknak ad otthont. Megtekinthetjük a névadó, Reguly Antal életét és munkásságát feldolgozó Utazás az ismeretlenbe című kiállítást.
A Kincsek a padláson című kiállítás keretein belül a múzeum raktára ismét látogatható, itt újragondolt formában, szaktárlatvezetés vagy múzeumpedagógiai foglalkozás keretein belül ismerkedhetünk a régi faműves szerszámok világával, festő-és grafikusművészek pályamunkáival találkozhatunk.
A Műhelytitkok című állandó kiállítás a Bakonyi mesterségeket mutatja be, interaktív módon, műhelyekben, ahol bemutató foglalkozások mellett, az egyes mesterségek- a fazekas, a szövő, a kosárfonó, a csuhés, a kovács, a bognár, a mézeskalácsos, a gyertyás és a méhész – kipróbálására, elsajátítására is lehetőség nyílik.
Emellett Várostörténeti sétára is indulhatunk a múzeum szervezésében. A rövid séta érinti Zirc városának jellegzetes épületeit és történelmi eseményeit – királyi kúria, Bagolyvár, az apátság mellett elhaladva a középkori oszlopfő, Dubniczay-ház. A Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóházba érve foglalkoztató füzet kitöltésével zárjuk a sétát.
Kirándulóútvonalak
-Cuha-völgy
- A túra hossza: 14 km
- Időtartama: nagyjából 4 óra
- Útvonala: Vinye vasútállomás – Cuha-szurdok – Porva-Csesznek vasútállomás – Kopasz-hegy – Üveghuta – Hódos-ér – a kiindulóhely, Vinye vasútállomás
Az bakonyi útvonalat a turistajelzések végig jól láthatóan jelzik, és a terep sem mondható kifejezetten nehéznek. A patakon sokszor áthalad az útvonal, ezért érdemes vízhatlan, strapabíró cipőben nekiindulni a kirándulásnak.
A túra Vinye vasútállomástól indul. A P és az S jelzéseket követve gyorsan el lehet jutni a Cuha-patakhoz. Innentől a P jelzést kell követni, hogy a Cuha-szurdok első gázlójához érjünk. Sok helyen kövek és faágak segítségével lehet a patakon áthaladni, de olykor az is előfordul, hogy a patak medrében vezet az út. A vasút vonala is többször keresztezi az utat, helyenként pedig párhuzamosan halad azzal. A túra során látható alagút és a fel-felbukkanó viaduktok látványa még érdekesebbé teszi a kalandozást a természetben. A Porva-Csesznek vasútállomás épületét elhagyva az S+ jelzésen kell tovább haladni.
Innentől kezdődik a kirándulás nehezebbik fele, a Kopasz-hegy megmászása. Azért nem kell megijedni az út csak először tűnik nehéznek, miután megmásszuk és letekintünk belátható, hogy mégsem volt ez olyan nehéz.
A hegyet elhagyva egy rét bal oldalán halad tovább ösvényünk, melyet követve a völgybe lehet jutni. Itt a patak gázlóin, majd a P+ jelzésű úton haladva lassanként visszajutunk a kiindulási ponthoz.
-Hubertlaki tanösvény
Kiindulópont: Bakonybéltől 9 kilométerre az Ugod-Huszárokelőpusztán
Végpont: Bakonybél 9 kilométerre az Ugod-Huszárokelőpusztán
Hossz: 8 km
Leírás: A helyi fákról, azok kezeléséről nyújt információt elsősorban, de megismerhetjük az állatok életmódját is.
A kis völgyben egy mesterségesen felduzzasztott tavacska, a Hubertlaki-tó bújik meg. Más néven Bakonyi Gyilkos-tónak is nevezik, hiszen ugyanúgy, mint az erdélyinél a tóból kiálló fák csonkjait láthatjuk.
Sportolási és egyéb lehetőségek
-Via Ferrata-Cuha Völgy
Mi a Via Ferrata?
Szabadidősport! A sziklamászás egyszerűbb, biztonságosabb módja. Fixen beszerelt fém kábelek, létrák, hidak és lépcsőfokok segítik a haladást.
OLVASS TOVÁBB a terepről és a helyszínről.
-Tési Szélmalmok
Tés határában két, szépen megmaradt szélmalom őrzi a múlt emlékeit. Már említettük, hogy a környék a szélenergia hasznosítására rendkívül alkalmas, olyannyira, hogy régebben négy szélmalom volt itt. Mára már csak kettő maradt meg belőlük, közülük az utolsó, a ma is működőképes Helt-féle malom 1951-ig üzemelt. A két ma is álló malom közül egyébként ez a régebbi. Ezt a malmot Pircher János ácsmester építette 1840 körül, míg a másikat, az Ozi-féle malmot Ozi János 1924-ben.
További kirándulás a Bakonyban valamint egyéb látnivalók és érdekességek