Bakony- különlegesség a túrázáshoz:
Az YKRA őszi limitált kiadású kollekciójának, a BAKONY-nak célja, hogy felhívja a figyelmet Magyarország egyik fontos tájára, amiről kevés szó esik, pedig épp olyan szép kirándulóhely, mint a Kékes vagy a Bükk.
A kollekciót a Másfélmillió lépés című nagysikerű gyalogos országjáró ismeretterjesztő sorozat Bakonyt bemutató része inspirálta. A minta egy régi térkép alapján készült, és a termékek mind egyediek, mivel a Bakony más-más része köszön vissza rajtuk.
A BAKONY kollekció limitált szériás, minden darabjából húsz darab készült.
Ha kedvet kaptatok, akár ezen darabokkal együtt vagy nélkülük is egy kis Bakonyi túrázáshoz, íme egy szuper túraútvonal:
Városlőd – Kislőd – Zirc
Érkezés: Városlőd vasútállomásra, ahonnan a helység irányába indulunk; az aszfalton nemsokára el is érjük a szélső házakat. A hosszú Pille utcára, majd a Kossuth utcára ráfordulva nézhetjük meg a faluközpontban a templomot. A német nemzetiségi tájháznál jobbra térünk.
Egy öreg kőhídon átballagunk a Torna-patak felett, majd egy aluljárón a vasút alatt. Innen balra, a Hölgykő utcára térve az utolsó házak után a 8-as főút alatt is átkelünk. Az aluljáró túlsó oldalán felkapaszkodunk a Csehbánya község felé induló aszfaltútra, s azon megyünk tovább. Később a Hölgykő várához vezető kék romjelzések indulnak jobb kéz felé, de mi balra, a Torna-patakot tápláló egyik kis erecske völgyébe ereszkedünk le, onnan pedig egy rétre kaptatunk fel. Rövidesen erdei útra térve lejutunk a Pince-forrásnál a Torna völgyébe, átlábalunk rajta egy gázlónál, és elhagyjuk a kék kereszt jelzés Csehbányára induló letérését.
Hamarosan egy használaton kívüli vasúti nyomvonal vezet minket végig a Vámos-patak völgyén; itt erdőben haladunk, átkelve a lapos dombgerincre. Egy erdei pihenőhely asztalai és esőbeállója mellett keresztezzük a bauxitszállító utat, majd rátérünk az innen észak felé induló földútra. Egy kis patak völgyébe leereszkedve érjük el a vadászházat, ami után murvás burkolat kerül a talpunk alá.
Az enyhén lejtő földút végigkanyarog a völgy alján a Jáger-rét mentén. Bő egy kilométer után, egy éles balkanyar előtt a kék jelzések jobb kéz felé, egy ösvényre vezetnek a meredek hegyoldalban. Itt azonban tovább kell menni az úton, amíg egy éles balkanyar után el nem érjük Németbánya szélső házait. A község elhagyása után a Szállás-tető lapos fennsíkja után a Hajszabarna és a Pápavár alatti sűrű bakonyi erdőben hosszú és kátyús öreg aszfaltút vezet egészen Bakonybélig, ahol kicsit megpihenünk, szétnézünk. ( Mit érdemes megnézni Bakonybélen-IDE kattintva olvashatsz róla)
Bakonybélt elhagyva nagyjából két kilométer után térünk le kényelmes utunkról balra, majd néhány lépés után hirtelen váltással jobbra, egy erdei ösvényre, s meredeken kapaszkodni kezdünk. A kimerítő kaptató végén elérjük az erdőhatárt, rátérünk a kanyargós Lipka útra, de erdei ösvényeken vágjuk át a szerpentin kanyarjait.Feljebb az aszfaltúton kanyarogva érkezünk a Kőris-hegy tetejére, a radarállomás parkolójába. A parkolótól már néhány lépéssel elérhető a 709 méter magas tetőn álló Vajda Péter-kilátó építménye. (A kilátóról IDE kattintva olvashatsz)
A csúcsról jól kijárt gyalogúton kezdjük meg az ereszkedést. Hamarosan magunk mögött hagyjuk az erdőt, és a mezők szélén átvágva kiérünk a Szépalmapusztára tartó murvás kocsiútra. Elhaladunk a bekötőút elágazása mellett, s folytatjuk túránkat – itt már aszfaltburkolaton, ami hosszú ideig kitart alattunk, leszámítva a rövid letéréseket, amikor a szélső fák között vezető ösvényre visz a jelzés.
Borzaváron, a Fő úton végighaladva kicsit betekintést nyerhetünk a falu életébe. Ezt követően leereszkedünk a Borzavári-ér völgyébe, ahonnan a Pintér-hegy erdejébe kaptatunk fel. Alig észrevehetően, de körülöttünk kering a Pintér-hegyi Tanösvény. Leereszkedve az ösvény egy geológiai bemutatóhelyhez érkezik. Ezzel gyakorlatilag elértük Zircet, azaz megérkeztünk a célhoz.
Jó túrázást a Bakonyban! 🙂
A cikk forrása:marieclaire.hu, kektura.hu