Hivatalosan is itt a tavasz! 😀 Látogassatok el Zircre, a Bakony szívébe, térjetek be hozzánk és nézzétek meg a környék látványosságait is!
Néhány ötlet egy kellemes hétvégi kiruccanáshoz:
Látogassatok el a Pannon Csillagdába
A Pannon Csillagda Bakonybél településen található. Miért pont itt? Bakonybél a nagyon alacsony fényszennyezési értékeknek köszönhetően kitűnő helyszínnek bizonyult a Csillagda számára.
Az intézmény Magyarország első számú csillagászati ismeretterjesztő centrum. Található itt csillagásztörténeti kiállítás, digitális planetárium, távcsőpark, 3D marsmozi (a Mars meghódításáról szóló 3D filmvetítés) és csillagászati és űrkutatás-történeti kiállítások is, bátran kijelenhetjük tehát, hogy rengeteg érdekes dologgal ismerkedhetünk meg itt, és biztosan, minden korosztály talál magának elfoglaltságot itt, így családdal, barátokkal is remek program lehet.
Járjátok körbe a Hubertlaki-tavat, fedezzétek fel az Odvaskői-barlangot, kiránduljatok a Kőris-hegyen környéken!
A Magas-bakonyi erdők mélyén lelhetünk rá a Hubertlaki-tóra. Nem messze tőle egy kis vadászház is megbújik a fák sűrűjében. Ez a múltban Esterházy-gróf vadászkastélya volt, majd leégett és csupán a kis vadászház maradt meg a helyén. A tavat a helyiek csak „Gyilkos” tóként emlegetik. Ez elnevezés ez erdélyi Gyilkos tó elnevezésből ered, hiszen szembeötlő a hasonlóság a kettő között. Mindkettő különös ismertető jegye a sok a vízből kiálló az ég felé mutató titokzatos facsonk.
Az egyik legismertebb bakonyi barlang révén, az Odvaskői-barlanghoz rengeteg turistaútvonal vezet és sok vállalkozó szellemű utazó látogat el ide. Történelme nagyon régre nyúlik vissza, már egy 1037-re becsült alapítólevélben is megemlítésre kerül. Emellett kalandos események színtere is volt, például menekülő pogányoknak később pedig híres betyároknak is menedékül szolgált.
A Bakony legmagasabb pontja a Kőris hegy, amely 709 méteres magasságig emelkedik ki az azt körülvevő tájból, a hegyen lévő Vajda Péter kilátóból pedig még magasabbról tekinthetünk le az alattunk elterülő Bakonyra.
Fedezzétek fel a Burok-völgyet, ismerkedjetek meg az itt található ritka természeti jelenségekkel
A Burok-völgy Fejér és Veszprém megye határánál, a Keleti-Bakonyban, a Tési-fennsík közepén található, Zircről körülbelül 40 perc alatt közelíthető meg. Ez a természetvédelmi terület érdekes, ritka természeti jelenségek helyszíne, környezetétől eltérő klímája, elszigeteltsége rendkívül változatos növényeknek, állatoknak és felszíni formáknak ad otthont.
A völgyben nagyon ritka és érdekes sziklaformákat figyelhetnünk meg. Több elmélet is van a völgy kialakulását tekintően. Az általános nézet szerint folyóvízi erózió eredményeképp jött létre, egy másik kevésbé ismert elmélet szerint viszont hasadásos eredetű lehet a kialakulás. Ez utóbbi azt feltételezi, hogy a felemelkedő kőzetréteg felszíne megfeszült és eltörött, a törés pedig szétnyílt. Ezt az elméletet azonban cáfolják a kőzetek dőlési irányai. Akárhogyan is történt, a völgyet természeti értékei és érdekes formái miatt mindenképp érdemes meglátogatni.
Rengeteg barlang is található a Bakony ezen részén, eddig 42 darabot sikerült feltárni, ezek többnyire kisméretűek, közülük a legnagyobb a Ruska-zsomboly, melynek hossza 73 méter, mélysége pedig 21 méter.
Az állatvilág is igen érdekes és ritka fajokat vonultat fel. A fészkelő madárfajok közül kiemelkedő jelentőségűek a fokozottan védett ragadozó madarak. Összesen, több, mint 200 madárfaj figyelhető meg a területen, ezek nagy része itt is fészkel. Ritka bogárfajok is népes számban figyelhetőek meg. Védett emlőseink közül megtalálható itt a nyuszt és a vadmacska. Az odúlakó és a barlangi denevérfajok közül 10 fajta él itt, ebből 2 fokozottan védett.
A területet 1995-ben természetvédelmi területté nyilvánították, ez nem meglepő, hiszen roppantul érdekes felszíni formái, klímája és rengeteg védett faja által egy nagyon értékes és érdekes helynek mondható.
Kellemes kalandozást a Bakonyban! 🙂